SeoQuake to wtyczka, która pierwotnie była dostępna tylko na FireFoxa, a następnie na Chroma. Od około dwóch tygodni jest dostępna również na Operę. Nikomu, kto jest w jakikolwiek sposób związany z pozycjonowaniem, nie muszę przedstawiać, jakie ma funkcje, ale w skrócie: pokazuje site strony w Google, w Yahoo, w Bingu (pewnie w jeszcze innych miejscach), a także ilość linków (Google, Yahoo), datę ostatniego cache’owania Google’a, wiek domeny, ilość linków wychodzących, Alexa rank i wiele wiele innych, przydatnych informacji o stronie.

Ale przejdźmy do meritum. Na co dzień korzystam i z FF, i z Opery, dlatego bardzo się ucieszyłam, że będę mogła z tej wtyczki korzystać również na tej drugiej przeglądarce. Niestety ma ona na razie wiele minusów, takich jak:

– ma tylko Seobar, a nie Seotoolbar, do którego tak przyzwyczaiłam się przy FF

– nie ma możliwości ładowania na żądanie – od razu wyświetla wszystkie dane, co powoduje chwilowe banowanie mojego IP w Google’u i w Yahoo

– w tej wersji nie ma możliwości sprawdzania, kiedy ostatnio robot Google odwiedził daną witrynę. Nie można więc na przykład szybko sprawdzić, czy strona została zaindeksowana

Co prawda działa  funkcja wyświetlania informacji o stronach w SERP-ach, ale obecnie nie ma sensu jej włączać, bo poprzez zbyt dużą ilość zapytań, jest się automatycznie blokowanym.

Dużym plusem jest, co również doceniam w tej wtyczce na FF, przekreślanie linków nofollow. Dzięki temu od razu wiadomo, jakie linki można wstawić na danej stronie.

Trzymam kciuki za tę wtyczkę i mam nadzieję, że szybko się rozwinie.

Wtyczkę można pobrać tutaj.