Jak założyć firmę internetową? (firmę SEO)

Zauważyłam, że wiele wejść pojawiło się na moim blogu na właśnie taką frazę, jaką zawarłam w tytule. Pytacie, jak założyć firmę SEO, jak założyć internetową firmę itp. A pomyśleć, że o zakładaniu firmy napisałam tylko dwa wpisy. Pomyślałam, że w końcu mogłabym napisać krok po kroku, w jaki sposób tę firmę założyć, może komuś się przydam. A przyznam, że chciałabym, aby coraz więcej osób tę działalność miało? wzrosłaby możliwość otrzymania faktury? czy to za teksty, katalogowanie czy inne usługi  przydatne w pozycjonowaniu. No, ale po kolei:

Krok 1. Rejestracja firmy

Ja rejestrowałam firmę w kwietniu 2011, nie było wtedy jeszcze możliwości, aby zrobić to przez Internet. Na szczęście (lub nie?), od 1 lipca 2011 można to w ten sposób zrobić.  Jest tylko jedno ale? ale to za chwilę.

Firmę rejestrujemy tutaj: CEIDG

Wypełniamy wszystkie rubryczki? lub? to ignorujemy i udajemy się do urzędu miasta lub gminy. PO co, pomyślisz, przecież można zakładać teraz firmę przez Internet. Można? ale nie do końca. W praktyce, aby ją założyć i nie wychodzić z domu, musisz mieć profil zaufany lub podpis elektroniczny. Poleca się tę pierwszą opcję, ale, aby ten profil uzyskać, trzeba udać się do urzędu.

Można więc wypełnić formularz i wydrukować go, a następnie udać się do urzędu. Można też po prostu tam pójść i wypełnić go na miejscu. Tak czy inaczej nie założymy firmy bez wychodzenia z domu.

Krok 2. Wybór punktów PKD

Teoretycznie, każdy powinien w tym miejscu wybrać takie punkty, jakie będą odpowiadały profilowi jego działalności. W praktyce jest jednak tak, że dość duża ilość tych punktów jest zbliżona do firm o różnych charakterach. Poniżej znajdziesz te najpopularniejsze, które przydają się w internetowym biznesie (i te, które podałam ja podczas zakładania firmy). Pamiętaj, że nie ma ograniczeń, im więcej wpiszesz, tym mniej potem będzie zmieniania. Jeśli planujesz kiedyś zacząć handlować statkami kosmicznymi, wpisz sobie odpowiedni punkt do formularza.

63.11.Z Przetwarzanie danych; zarządzanie stronami internetowymi (hosting) i podobna działalność
18.13.Z Działalność usługowa związana z przygotowywaniem do druku
47.91.Z Sprzedaż detaliczna prowadzona przez domy sprzedaży wysyłkowej lub Internet
47.99.Z Pozostała sprzedaż detaliczna prowadzona poza siecią sklepową, straganami i targowiskami
58.19.Z Pozostała działalność wydawnicza
62.01.Z Działalność związana z oprogramowaniem
62.09.Z Pozostała działalność usługowa w zakresie technologii informatycznych i komputerowych
63.12.Z Działalność portali internetowych
63.91.Z Działalność agencji informacyjnych
63.99.Z Pozostała działalność w zakresie informacji, gdzie indziej niesklasyfikowana
64.99.Z – Pozostała finansowa działalność usługowa, gdzie indziej niesklasyfikowana, z
wyłączeniem ubezpieczeń i funduszów emerytalnych
73.11.Z Działalność agencji reklamowych
73.12.C Pośrednictwo w sprzedaży miejsca na cele reklamowe w mediach elektronicznych (Internet)
74.30.Z. Działalność związana z tłumaczeniami
74.40.Z ? Reklama

Krok 3. Wybór formy opodatkowania

Moim zdaniem (żeby nie było) najlepszym rozwiązaniem jest wybór opodatkowania na zasadach ogólnych ? Księga Przychodów i Rozchodów ? ale wiem, że niektórzy wybierają ryczałt.

Poza tym, jeśli planujesz zakładać internetową firmę po to, aby świadczyć usługi firmom (czy to copywriting, korekta, pozycjonowanie, programowanie czy grafika itp.) to najprawdopodobniej będziesz współpracować z firmami. Dlatego właśnie polecam Ci być płatnikiem podatku VAT. Dzięki temu oni będą woleli Ciebie, niż firmę niebędącą VAT-owcem, bo prócz wrzucenia sobie Ciebie (a raczej Twojej faktury) w koszty, odliczą sobie 23% podatku VAT. Ogólnie przyjęło się, że jeśli masz dużo kosztów, bez zastanowienia powinieneś stać się płatnikiem VAT-u, dzięki temu, będziesz miał nieustanną ?promocję? na sprzęt i usługi w wysokości 23%. Oczywiście tylko takie sprzęty i usługi, które będziesz mógł podciągnąć pod koszt uzyskania przychodu. Ale to i tak super, nie sądzisz?

Kolejna sprawa. Jeśli zakładasz, że będziesz zarabiać na sieciach afiliacyjnych, programach partnerskich lub na jakiekolwiek reklamie, w formularzu zaznacz, że będziesz współpracował z firmami ze wspólnoty europejskiej i że chcesz NIP EU lub VAT EU (różnie zwane). Dzięki temu unikniesz problemu z rozliczeniem się na przykład z AdSense, które przecież siedzibę ma w Irlandii. Na dobrą sprawę, w przypadku biznesu internetowego zawsze warto to zaznaczyć. Pracujesz przez Internet, więc niech nie ogranicza Cię jedynie terytorium Polski.

Krok 4. Samodzielne rozliczanie się czy księgowa?

To już prawie koniec. Podczas zakładania firmy (lub później, bo można to uzupełnić), powinieneś zdecydować czy będziesz się rozliczać sam, czy może powierzysz to księgowej. Szczerze radzę Ci, abyś zlecił to, czego nie robisz najlepiej, księgowej ? a w tym czasie zarabiał pieniądze. Naprawdę. Szkoda naszej odpowiedzialności, sami wiecie, jakie są urzędy skarbowe. Dobrą księgową znajdziesz już za 150 zł miesięcznie, czasem warto to wydać.

Z kolei polecam zaopatrzyć się w dobry program do faktur. Ja na początku korzystałam z programu, który był najbardziej nieintuicyjnym oprogramowaniem na świecie i wystawianie faktury zajmowało mi chyba z 5 minut. Niedawno przerzuciłam się na Infakt i naprawdę jestem pod wrażeniem, że można to tak wszystko zautomatyzować.

No i to chyba wszystko 🙂 Jeśli będziecie mieli jakiekolwiek pytania związane z zakładaniem firmy SEO lub po prostu firmy internetowej, chętnie na nie odpowiem.

Rozwinięcie tego artykułu znajduje się tutaj.


A po godzinach zapraszam na bloga: http://wszedziemniepelno.pl

Magda

Tworzę, piszę, podnoszę :)

You may also like...

 • a faktury dla klientow zagranicznych wystawiasz czym?
  na podstawie fakturki tylko ksiegujesz klientow z UK np.?
  uzywasz Paypala ? Jak ksiegujesz?

  • Magdalena Bród

   No właśnie, faktur zagranicznych jakoś nie wystawiałam przez infakt (nie wiem czy w ogóle się da), wystawiałam je ręcznie w jakimś programie do faktur online. Tak, tylko na podstawie faktury, ale ja się nie znam na księgowaniu, robi mi to księgowa 🙂
   Nie używam paypala, bo wiem, że są problemy z księgowaniem z niego – nie mam na ten temat zbyt dużej wiedzy.

 • Profil zaufany to prosta sprawa. Załatwiłem to w Urzędzie w 3 minuty, bez kolejki. Warto wyrobić sobie ten profil, bo później wiele rzeczy można już załatwiać przez Internet.

  A co sądzisz o księgowości internetowej? Wychodzi o połowę taniej od zwykłej księgowej.

  PS: Dobry poradnik 🙂

  • Magdalena Bród

   Jasne, zgadzam się, też się tam planuje wybrać, bo potem zamiast biegać za każdym razem, będę sobie klikać.

   O księgowości internetowej nie mogę się za bardzo wypowiadać, bo nigdy nie próbowałam. Mam jednak znajomych, którzy korzystają i sobie chwalą. Pewnie to się sprawdza, ale do pewnej ilości mieszaniny fakturowej 😉 potem może być coraz ciężej. W pewnym momencie najlepiej jednak mieć wszystko pod ręką (np. księgową w swoim mieście), ale pewnie znajdzie się wielu zwolenników takiej metody księgowości.

   Dziękuję bardzo 🙂

 • Adam

  Nie wiem czemu, ale brakuje mi tu informacji, ile czasu zajęło Ci założenie firmy 🙂 Bo na papierku (na blogu) wygląda to ładnie, szybko i od ręki, a jak jest w rzeczywistości?

  • Magdalena Bród

   Ach, oczywiście! 😉 Dziś to dopisze, bo rzeczywiście pominęłam kilka istotnych kwestii, które zabrały duuużo czasu 😀

 • Adam

  No właśnie coś za bardzo optymistyczny wydał mi się ten wpis 🙂

 • Wartościowy wpis. Takich poradników co prawda na necie jest sporo, ale niewiele z nich jest czytelnych. W dodatku ten wpis traktuje bezpośrednio o zakładaniu firmy SEO 🙂 Coś czuję, że ta wiedza kiedyś mi się przyda 🙂

  • Magdalena Bród

   Dziękuję, cieszę się, że się do czegoś przydałam 😉

 • Jeszcze się zapytam:P Jak wygląda ZUS przy jednoosobowej DG? Przez pierwszy rok jakieś zniżki?

  • Magdalena Bród

   Nawet przez pierwsze 2 lata 😉 W 2011 było to jakieś 360 zł za składki społeczne i zdrowotne. Bez tego preferencyjnego ZUS-u jest jakieś 800 zł, więc różnica dość duża.
   Można więc te 2 lata przeznaczyć jako test – czy nadajemy się do biznesu, a w razie czego firmę zamknąć. Tyle, że potem przez 5 lat nie będziemy mogli znów z tego preferencyjnego ZUS-u skorzystać.

   PS Wiem, że miałam zaktualizować wpis o wycieczki do US-u i ZUS-u, ale mój lapek odmawia posłuszeństwa, a na netbooku to jakoś niekomfortowo 😉 Ale pamiętam o tym, żeby nie było.

 • bardzo fajny, szczegółowy artykuł, pozdrawiam

  • Magdalena Bród

   Dziękuję 😉

 • Adi

  Również niedawno szukałem podobnej frazy w Google, więc Twój wpis jak najbardziej mnie zainteresował. Trochę boję się tej całej biurokracji, ale spróbuję przez to przebrnąć 🙂

  • Magda

   Nie ma się czego bać 🙂

 • Bardzo fajny art. zakładam właśnie działalność i się przyda – wprawdzie nie będzie to SEO ale wiadomo im więcej się wpisze tym lepiej

 • Ciekawą alternatywą może być założenie firmy w innym kraju, chociażby w Wielkiej Brytanii. Wiąże się to co prawda z jednodniową wizytą lecz późniejsze korzyści to wynagradzają. Po szczegóły zapraszam na stronę http://www.direct.gov.uk/

 • ad3 Deklaracja VAT-R kosztuje 170 zł i jest nie zbędna, gdy chcemy wystawić rachunki VAT.

  • Magda

   Oczywiście, aż dziwne, że tego nie napisałam.

 • Natalia

  Chciałabym się dowiedzieć, jakie są koszty założenia firmy internetowej? Bo wiadomo- nie potrzebuję lokalu, sprzętu, itp. Jedynie same formalności. Jak to wszystko wygląda kosztowo? I ile czasu zajmuje otworzenie takiej firmy?
  Dziękuję z góry za odpowiedź!
  Pozdrawiam

  • Magda

   Właściwie stałych kosztów nie ma, jeśli ma się komputer. No, może faktura za internet. Czasem jakieś nowe oprogramowanie (zależy jaka to będzie firma internetowa).
   Otwarcie takiej firmy zajmuje od godzinki po kilka dni. Zależy od miasta i od tego, ile zajmie nam wizyta w Urzędzie Miasta (najczęściej jest to chwila), Urzędzie Skarbowym (jeśli nie ma wielkich kolejek to też parę minutek) i w ZUS-ie (jak będzie miła Pani Bożenka to też zleci). Potem najlepiej wyrobić sobie profil zaufany i wszystko robić już za pomocą internetu.

   • Natalia

    Właśnie zastanawiam się nad dość złożoną działalnością 🙂 chciałabym stworzyć taki portal, na którym osoby, z jednej określonej dziedziny, będą mogły sprzedawać swoje zrobione rzeczy (coś typu allegro, tylko, że jedna konkretna dziedzina). I czy jeśli się studiuje i odbywa się staż, to czy płaci się mniej do ZUS-u lub czy te wszystkie koszty kształtują się nieco inaczej?

    • Magda

     Pomysł wydaje się być dobrym. Studenci nie mają „zniżek” w ZUS-ie. Tylko w przypadku jednoczesnej umowy o pracę i działalności gospodarczej płaci się raz składki na ubezpieczenie społeczne, co zwykle robi pracodawca, więc osobie prowadzącej DG zostaje do zapłacenia „tylko” ubezpieczenie zdrowotne (co de facto jest absurdalne, gdyż im więcej etatów, zleceń i firm, tym więcej płaci się na ubezpieczenie zdrowotne, jest to po prostu wielokrotność tych samych składek).
     Warto jednak pamiętać o preferencyjnych stawkach ZUS, jakie przysługują nowym przedsiębiorcom (czyli takim, którzy przez ostatnie 5 lat nie prowadzili DG i nie skorzystali z tej ulgi) – przez 2 lata płaci się znacznie mniej. Obecnie jest to około 400 zł.

 • Księgowa

  witam serdecznie : polecam usługi ksiegowe , lokalizacja bez znaczenia , internetowa obsługa – wysokie kwalifikacje – indywidualne podejscie do klienta – gwarantuję bezproblemową obsługę na najwyższym poziomie
  posiadam certyfikat Ministra Finasów, ubepieczenie OC i wieloletnie doświadczenie kompleksowa obsługa również w zakresie spraw kadrowych

  pozdrawiam i życzę sukcesów

 • Czaka

  Fajny wpis. Na pewno dla wielu młodych osób chcących założyć własną działalność będzie mogło się tym posiłkować, nawet jeśli brakuje paru szczegółów. Choćby np należy pamiętać o tym by dobrze rozreklamować swoją stronę w internecie. Ja posiłkowałam się współpracą z agencją Czenzo, bo nie znam się ani na pozycjonowaniu, ani na kampaniach w social media (a przecież np Facebook jest naprawdę wielką siłą w internecie na chwilę obecną) że o aplikacjach mobilnych nie wspomnę. To są obecnie to są narzędzia przydatne do tego by dobrze prosperować, a jeśli samemu nie ma się na tyle wiedzy by temu sprostać, to chyba najlepiej powierzyć takie zadanie profesjonalistom, prawda?
  Życzę powodzenia w dalszej działalności. Pozdrawiam

  • Magda

   Komentarz wcale nie wieje marketingiem szeptanym, wcale 😉

 • ShutteR

  Jeśli jestem studentem i ubiegam się o stypendium to czy założenie firmy koliduje z tym stypendium ? Jedno drugie wyklucza ?

  • Magda

   A jakie to stypendium? Socjalne czy za wyniki?
   Chociaż tak czy inaczej wydaje mi się, że to nie ma znaczenia i nie koliduje z DG.

   • ShutteR

    Za wyniki. Nie chciałbym sie ‚nadziać’ na sytuację że cofną mi stypendium bo mam firmę na siebie…

 • Marek

  Ja się zastanawiam jak jest z numerem konta. Bo chyba już na pierwszym formularzu pytają o numer konta bankowego – skąd my go mamy mieć, skoro nie mamy firmy?
  Rozumiem, że przy wyborze opcji rozliczenia na zasadach ogólnych płatnik VAT musi zostawić w urzędzie te niecałe 200zł? 😀

  • Magda

   Marku, nie ma obowiązku posiadania konta firmowego, możesz więc śmiało podać indywidualne.

   Niestety tak 🙂

 • A ja mam konkretne pytanie: zakładam firmę reklamową (na razie jednoosobową :), czyli to „główne” PKD 73.11.Z i właśnie się dowiedziałam, że nie mogę się rozliczać poprzez ryczałt. To prawda? Gdzie szukać informacji?

  • Wiem, że już trochę późno, ale po takie odpowiedzi lepiej udać się bezpośrednio do US.

 • Gosia

  Witam ja rowniez nosze sie z zamiarem otworzenia firmy internetowej. Robie strony internetowe i zajmuje sie pozycjonowaniem witryn. Powiem tak artykuł bardzo przydatny jednak meczy mnie kilka kwestii. Mianowicie takich iz mam klientów zarowno z polski jak i z anglii. Wiec zeby wystawić faktury klientom z uk majac firme w polsce założona – jak to wszystko ugryzc? Ponadto jakie sa oplaty stale bez vat i z vat? I jeszcze prosilabym przetłumaczyć tak na chlopski rozum co po kolei zrobic czyli urzad miasta zus urzad skarbowy? Czy bedac rowniez poza granicami kraju czy moge sie sama rozliczac online? Dziękuję

 • Gosia

  I jeszcze jedno czy przy uslugach typu strony internetowe i pozycjonowanie dla firm mam zalozyc dzialalnosc gospidarcza ? czy tak sie nazywa firma jednoosobowa?

 • FIrma SEO dzisiaj to już słaby biznes, do 2013 roku to było eldorado, teraz trzeba zatrudniac sztab ludzi , wzrosły więc znacznie koszty a ryzyko niepowodzenia znacznie się zwiększyło bo w Google w wynikach organicznych nie ma żadnej gwarancji efektów.

Przeczytaj poprzedni wpis:
Wordcamp – moja prezentacja

Tak, jak obiecałam, wrzucam swoją prezentację z WordCampa. Wiem, że wiele osób czuje po moim wystąpieniu niedosyt, bo podobno za...

Zamknij