Dzisiejszy wpis nie będzie dotyczył SEO, ale w pewnym sensie można go z nim powiązać. Napiszę o tym, jak rozkręcić forum. Myślę, że mam na ten temat wiele do powiedzenia, bo siedzę w tym temacie od 2005 roku, kiedy to założyłam i dość szybko rozkręciłam forum o hip hopie (swoją drogą było to wtedy największe forum tego typu). Kiedyś było łatwiej, to nie ulega wątpliwości, ale do dziś całkiem nieźle sobie radzę. Wtedy bawiłam się w budowanie i rozkręcanie forów, a następnie je sprzedawałam, co, rzecz jasna, było bardzo głupie, ale wiem to dopiero z perspektywy czasu. Poniżej, w punktach, napiszę więc o tym, jak rozkręcić forum.

1. Od samego początku musisz mieć plan. Porządnie zastanów się, jaki skrypt forum wybrać, jak będzie wyglądać drzewo kategorii, jak poszczególne podkategorie itp. Niegłupim rozwiązaniem jest rozpisanie sobie wszystkiego. Budowa forum musi mieć ręce i nogi – musi być funkcjonalna – tak, aby użytkownik szybko się w tym połapał. Twórz główne działy jako ogólniki i poddziały bardziej szczegółowe. Pamiętaj, że coś, co jest jasne dla Ciebie, nie musi takie być dla użytkownika forum.

2. Opisz poszczególne kategorie forum. Wystarczy jedno-dwa zdania. To będzie dobre zarówno dla ludzi (konkretniejszy opis o tym, o czym jest dany dział), jak i dla wyszukiwarek (unikalny content opisujący forum).

3. Dobierz odpowiedni wygląd. Nie oszukujmy się, ktoś, kto wejdzie na Twoje forum, chce się na nim czuć dobrze. Jak w rzeczywistości. Oznacza to, że musisz dobrać taką szatę graficzną, żeby dogodzić jak największej liczbie użytkowników. Wiadomo, nigdy nie dogodzi się wszystkim (akurat na forach dyskusyjnych bardzo często niekoniecznie trafionym trendem jest czarna kolorystyka), ale postaraj się. Niech pasuje do tematyki i jest czytelne (oczywiście).

4. Zainstaluj wtyczkę lub włącz moduł (wszystko zależy od skryptu forum) przyjaznych linków. Musisz to zrobić na początku, aby później uniknąć tworzenia przekierowań. Chcąc rozkręcić forum, na pewno chcesz, aby nowi użytkownicy przychodzili do Ciebie również z wyszukiwarek, dlatego odpowiednia optymalizacja jest tutaj kluczowa.

5. Ustal tytuł forum (taki, który będzie dobry i dla użytkowników i dla wyszukiwarek). Musi zgadzać się z treścią forum, ale dobrze by było, gdyby był krótki, chwytliwy i zapamiętywalny. Warto więc poświęcić na to trochę czasu. Nie zapomnij też o metatagach. 

6. Zacznij pisać. Użytkownicy sami się nie pojawią. Nie masz się co łudzić. Osoba wchodząca na forum patrzy, czy ono żyje, czy jest rozbudowane, czy są na nim użytkownicy itp. Musisz zadbać o to, by pojawiła się treść. Załóż sobie kilka kont, wymyśl kilka tożsamości i rozmawiaj sam ze sobą. Postaraj się, aby te konwersacje wyglądy naturalnie.  Dobrym rozwiązaniem są kontrowersyjne tematy. Ktoś może jakiś przeczytać i aż się zarejestrować, by odpowiedzieć na jakiś absurdalny wniosek.

7. Zatrudnij kilka osób do pisania postów i tematów. Jeśli sam nie masz czasu na pisanie albo chcesz, by w krótkim czasie zyskało ono wiele treści, znajdź kogoś, kto będzie pisał. Obecnie można takich ludzi znaleźć w wielu miejscach, na przykład:

  • na allegro
  • na forum.optymalizacja.com w dziale ogłoszenia i zlecenia
  • na zlecenia.przez.net
  • w wielu innych miejscach

8. Gdy forum będzie już miało trochę postów (nie mniej niż kilkaset, chociaż to zależy od tematyki), zacznij pozycj0nować forum. Nie ma sensu robić tego wcześniej, ponieważ znacznie trudniej pozycjonuje się coś, co nie ma treści lub ma jej bardzo mało. Poza tym, puste fora mogą zostać odrzucone na przykład przez katalogi. Zacznij więc zdobywać linki. Nie linkuj tylko strony głównej, ale i główne kategorie forum. Sama strona główna jest bardzo ważna, ale nie można zaniedbywać linkowania poszczególnych działów, bo na forach bardzo ważny jest długi ogon. 

9. W pewnym momencie forum będzie miało coraz więcej wejść. Wykorzystaj to. Zachęć użytkowników, by się zarejestrowali. Bardzo dobrym rozwiązaniem będzie zorganizowanie konkursu z nagrodami. To działa bardzo motywująco. Wymyśl jakiś konkurs (na przykład na najlepszego pisarza postów – subtelne określenie na nabijanie nowych postów) i zafunduj nagrodę związaną chociaż w małym stopniu z tematyką forum. Nagrodzone może być tylko pierwsze miejsce, ale równie dobrym rozwiązaniem jest również nawet symboliczna nagroda za drugie i trzecie. To motywuje użytkowników, którzy przecież są ludźmi, a rywalizacja jest naturalną cechą ludzką.

10. Odpowiadaj na posty naturalnych użytkowników. Poczują się docenieni i może dzięki temu zostaną. Jeśli nikt nie odpowie na ich post lub temat, poczują się olani i więcej nie wrócą. A zależy Ci przecież na stałych użytkownikach, którzy chętnie za darmo, będą tworzyć Ci content.

11. Wykup reklamę w tematycznych serwisach/forach/blogach. Daj się zauważyć. Niech to będzie banner, wpis sponsorowany lub link reklamowy. Ludzie jeszcze nie wiedzą o tym, że Twoje forum istnieje, pokaż im, wyjdź im na przeciw. Udzielaj się na tematycznych forach, komentuj podobne treścią blogi. Zajmij się marketingiem.

Obecnie tylko tyle rad przychodzi mi na myśl. Myślę, że jest ich znacznie więcej, więc w razie czego, dopiszę. W jednym z kolejnych wpisów, opiszę szczegółowo, jak pozycjonować forum, mimo że niewiele się to różni od pozycjonowania „normalnych” stron, a także jak zarabiać na forum.

Powyższe rady gwarantują rozkręcenie forum. Gdy się do nich dostosujesz, później pójdzie już tylko z górki. User wejdzie, zobaczy że dyskusje się kręcą, że forum ma dużo użytkowników i postów, więc będzie chciał zostać.